STOWARZYSZENIE NA RZECZ WSPIERANIA
EDUKACJI DZIECI I MŁODZIEŻY „OMNIBUS”

Aktualności

Biblioteka XXI wieku

poniedziałek, 7 Październik 2013

bhuban-13…czyli jaka biblioteka ma sens i szanse przeżycia w epoce pokolenia online, wszechdostępnej cyfrowej informacji oraz skrzyń bookcrossingowych w każdej kafejce na rogu. Czy tylko bez papieru?

Papier, to technologia dziś już niewiarygodnie przestarzała  i nie ma obiektywnych technologicznych przesłanek dla jej rozwijania.

Papier powoli ustępuje miejsca cyfrowym nośnikom. Czytniki  e-booków i tablety są już powszechne w każdym hipermarkecie. Niebawem będą powszechne w domach i kieszeniach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej dostrzega potencjał w nowych technologiach i pragnie wykorzystać je w edukacji. Do końca 2013 roku do 499 szkół został dostarczony i uruchomiony nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możliwe będzie korzystanie z pomocy multimedialnych. Obecnie trwają prace nad e-podręcznikami. Od wielu lat rodzice oraz lekarze alarmują, że tornistry uczniów są za ciężkie (czasem sięgają nawet 9 kg) . Codzienne noszenie do szkoły takiego plecaka   grozi wadą postawy, a także poważnymi problemami z kręgosłupem.  Rozwiązaniem może być, zastąpienie tradycyjnych podręczników  e-podręcznikami.

Jak do tej pory, czytniki e-booków nie zdobyły lawinowo rynku (w Polsce), w odróżnieniu od tabletów. Jednak to ma się podobno zmienić. Tylko z jakiego powodu? Ano choćby z takiego, że są przymiarki wprowadzenia czytników do szkół. Żeby dzieciaki zamiast potwornie ciężkich plecaków z książkami tradycyjnymi, mogły zabierać tylko ważący mniej niż pół kilograma czytnik. Na którym można będzie nie tylko czytać, ale także wykonywać wszelkie inne operacje, łącznie z przeglądaniem Internetu.

Coś takiego jak e-czytnik powstało w wyniku wynalezienia technologii papieru elektronicznego, czyli e-papieru. Przewagą tej technologii jest to, iż czytanie na ekranie nie męczy oczu. Można odczytywać informacje z ekranu, tak jak czynimy to przy tradycyjnej książce papierowej. To podstawowa przewaga, jeśli chodzi o czytanie, nad normalnymi ekranami komputerowymi, gdzie matryca jest podświetlona od spodu/od wewnątrz.